o mnie    działalność    galeria    kontakt

 
Niechęć, Organ Spot

NIECHĘĆ
skład zespołu:
Michał Kaczorek - perkusja
Stefan Nowakowski - kontrabas
Tomasz Wielechowski - fortepian
Rafał Błaszczak - gitara
Maciek Zwierzchowski - saksofony
 
Niechęć to zupełnie nowy głos na polskiej scenie alternatywnej. Muzycy zespołu odwołują się do bogatej tradycji rodzimego jazzu, zarazem odważnie i bezkompromisowo poszerzając ją o rockową psychodeliczność i nastrojowość rodem z muzyki filmowej. 1 kwietnia 2012 r. nakładem Wytwórni Krajowej ukaże się ich debiutancki album ,,Śmierć w miękkim futerku”. Jego dodatkowym atutem jest najwyższej klasy produkcja, za którą odpowiada Sebastian Witkowski, znany ze współpracy z takimi artystami jak Tomasz Stańko czy Aga Zaryan.
 
24 lutego formacja wystąpiła podczas jubileuszowego koncertu Trójkowej audycji ,,Offensywa”, kiedy to otrzymała od redaktora Piotr Stelmacha wyróżnienie jako Nadzieja Roku.
 
http://www.wytworniakrajowa.pl/niechec/player - próbka muzyki
 
http://www.youtube.com/watch?v=yX0Tx5vjloE – występ w TVP2
 
,,Ostre jak pieprz, szalone jak free jazz, odlotowe jak najlepszy rock, a na dodatek jeszcze psychodeliczne. To właśnie nowoczesne granie zespołu Niechęć. Jego największym osiągnięciem było zamknięcie legendarnego klubu jazzowego Akwarium w Warszawie. Największym, bo wpadając na scenę artyści zachwycili młodą publiczność i zniesmaczyli jazzmanów starej daty. A więc wszystko jasne - oto mamy nowy głos na muzycznej scenie. Trochę jazzowy, trochę rockowy, a przede wszystkim odjazdowy.”
Tomasz Handzlik, Duży Format
 
,,Dla tej generacji łączenie gatunków i stylistyk nie jest już eksperymentem, to chleb, woda i powietrze, oczywista oczywistość. Sztuka w tym, by tę oczywistość realizować w sposób nieoczywisty. W tych zawodach stawiam na Niechęć.”
Jędrzej Słodkowski, Gazeta CJG
 
,,Młody zespół, którego wszystkie dotychczasowe koncerty wyprzedane były do ostatniego miejsca. Muzyka dziwaczna, smutna, rozpięta gdzieś wpół drogi pomiędzy Coltrane’em a Joy Division. Ale Niechęć nie kopiuje zachodnich wzorców. Wytrwale drąży nadwiślańską nostalgię, czym skutecznie przyciąga ludzi. Niechęć to punkowcy w świecie jazzu i jazzmani w świecie punka.”
Tomasz Kwaśniewski, Gazeta Wyborcza
 


 Nowa płyta zespołu Niechęć „Śmierć w miękkim futerku” jest niepokornym i świeżym podejściem do polskiego jazzu – z punktu widzenia tradycji mocno awangardowym i kontrowersyjnym, ale jednocześnie niesamowicie przystępnym, trafiającym również w gusta wielbicieli rocka czy muzyki alternatywnej.
Dzięki temu siła rażenia płyty „Śmierć w miękkim futerku” wykracza daleko poza środowisko stricte jazzowe. Docenili to m.in. organizatorzy ostatniego Heineken Open’er Festival, zapraszając zespół do występu na scenie eksperymentalnej. Grupa została również wyróżniona przez redaktora radiowej Trójki Piotra Stelmacha jako jeden z trzech najciekawszych zespołów 2011 roku. Grupa otrzymała specjalną nagrodę audycji Offensywa De Luxe, przy okazji dając popisowy koncert w trójkowym Studio im. Agnieszki Osieckiej.
Album „Śmierć w miękkim futerku” zespołu Niechęć to zupełnie nowy głos w polskiej muzyce jazzowej. Muzycy kontynuują bogatą rodzimą tradycję, jednocześnie odważnie poszerzając ją o elementy psychodelicznego rocka i nastrojowość godną muzyki filmowej z najwyższej półki. Dodatkowym atutem albumu jest produkcja, za którą odpowiedzialny jest Sebastian Witkowski, znany ze współpracy z takimi artystami jak Tomasz Stańko czy Aga Zaryan.
Lista utworów:
1. After you
2. Taksówkarz
3. Mojry
4. Niespokojny relaks
5. Relaks dub
6. Drugi turnus w Pucku
7. Prozak
8. Fecaliano
9. Śmierć w miękkim futerku
(Na podstawie informacji EMI Music Poland)
 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„ORGAN SPOT”
 
Kajetan Galas         (Bełchatów/Kraków – organy       
Szymon Mika (Kraków/Wadowice - gitara                                             
Szymon Fortuna (Bochnia/Londyn) - perkusja
 
Kajetan Galas - organista, pianista, absolwent II stopnia w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej pod kierunkiem Wojciecha Groborza; student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Piotra Wyleżoła oraz ArtEZ Enschede - jedynej szkoły w Europie kształcącej w kierunku organów Hammonda, jako członek i sideman w wielu grupach:
własne projekty głównie tria organowe i/lub fortepianowe, współpracował m.in. z Bartkiem Staromiejskim, Szymonem Miką, Oktawią Kawęcką, Cezarym Konradem, Pawłem Dobrowolskim, Marcinem "Ułanem"
Ułanowskim, narodową orkiestrą Sinfonia Varsovia i innymi. Zapalony propagator nieco zapomnianego już brzmienia Organów Hammonda.
 
Szymon Mika - młody gitarzysta jazzowy, który mimo swojego wieku gra z niebywałą dojrzałością i błyskotliwą techniką. Laureat Grand Prix na konkursie Jazz nad Odrą 2012. Regularnie występuje w krakowskich klubach jazzowych. Przygodę z muzyką rozpoczął od najmłodszych lat kiedy to z sukcesem występował w zespole jazzowym swojego ojca grając na perkusji. Po kilkuletniej przerwie w muzykowaniu, w wieku 11 lat Szymon zaczął grać na gitarze. Początkowo kształcił się w kierunku muzyki klasycznej w Szkole Muzycznej w Wadowicach, następnie pod okiem Jarosława Dzienia (zespół Que Passa) oraz wybitnego gitarzysty i pedagoga Adama Zalasa w Szkole Muzycznej II stopnia przy ul. Basztowej w Krakowie. Obecnie student Akademii Muzycznej w Katowicach. Uczestnik warsztatów jazzowych, miał okazję uczyć się od takich mistrzów jak:
Peter Bernstein, David Doruzka, Wojciech Groborz. Skomponował muzykę do kilku filmów kina niezależnego.
 


Bartek Staromiejski - absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta Staatliche Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Sztutgarcie.Laureat międzynarodowych konkursów jazzowych.Współpracuje m. in. z Januszem Muniakiem, Maciejem Sikałą, Maciejem Strzelczykiem, markiem Bałatą, Januszem Skowronem, Tadeuszem Leśniakiem, Janem Jarczykiem, Siggy Davis, Izą Zając, Beatą Przybytek.Swobodnie porusza się w wielu stylach muzycznych, od jazzowego mainstream'u przez latin, salsę do fusion, funk i muzyki pop.
 
Kolejny koncert z cyklu „Akustyczny Jazz”
 
Organizator: Piotr Guzek IMPRESARIAT  www.piotrguzekimpresariat.pl
 
17 maja, godzina 19.00, Klub „Firlej” W-w ul. Grabiszyńska 56.
 
Bilety w cenie 25 PLN, do nabycia: Sklep Muzyczny „Demolka” W-w ul. Kazimierza Wielkiego  65, www.eBilet.pl, www.eventim.pl, a także w dniu koncertu, na godzinę przed jego rozpoczęciem, w Klubie „Firlej”.
 
Serdecznie zapraszam!

GALERIA