o mnie    działalność    galeria    kontakt
JAZZ
 
Akustyczny Jazz

 
    2016
 
  „Akustyczny Jazz plus -2016”
 
 
Piotr Guzek IMPRESARIAT i Jazz Club & Restaurant Vertigo  zapraszają na tegoroczny cykl koncertów pt. „Akustyczny Jazz plus”. W tym roku tytuł cyklu został lekko zmodyfikowany przez dodanie słowa plus Stało się tak za sprawą doboru wykonawców – muzyki jaka będzie wykonana w ramach cyklu. Nie będzie to tylko akustyczny jazz lecz także muzyka z pogranicza: free - rocka, muzyki psychodelicznej, fusion - jazz – rocka, muzyki klasycznej z elementami autorskiej improwizacji.
W ramach cyklu odbędą się cztery koncerty. W większości będą to projekty premierowe. Zobaczymy i usłyszymy: Trio Szymona Miki promujące swoją najnowszą płytę p.t. „Unseen”, zespól „Niechęć”. który przedstawi materiał z długo oczekiwanej drugiej pełnej płyty p.t. „Niechęć”, super grupę Woobie Dobie i na zakończenie cyklu coś specjalnego, występ młodego wrocławskiego pianisty – Grzegorza Rdzaka w autorskim programie „Grzegorz Rdzak solo i z orkiestrą smyczkową”.
Podobnie jak w ubiegłym roku wszystkie koncerty odbędą się w Klubie Vertigo – Wrocław ul. Oławska 13.
Poniżej krótki opis poszczególnych projektów:
Trio Szymona Miki – „Unseen” – 3 kwietnia, godzina 19.00
Wystąpią:
Szymon Mika – gitara,
Max Mucha – bas,
Ziv Ravitz – perkusja.
Płyta „Unseen” nagrana została w listopadzie 2015 roku przez Szymon Mika Trio. Autorski album laureata Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym  Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015) oraz zdobywcy licznych nagród i wyróżnień, ukaże się 31 marca 2016 nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia. Na albumie słuchacze znajdą pięć oryginalnych kompozycji autorstwa lidera oraz trzy znane słuchaczom utwory w nowych aranżacjach.
Mika do udziału w nagraniu zaprosił znanego i cenionego kontrabasistę młodego pokolenia – Maxa Muchę oraz międzynarodową gwiazdę perkusji Ziva Ravitza, znanego ze współpracy z takimi muzykami jak Shai Maestro czy Lee Konitz.
Po czterech albumach nagranych z czołówką polskich muzyków jazzowych oraz płycie „Popyt” kwartetu Szymon Mika/Mateusz Pałka to pierwsze w pełni autorskie wydawnictwo jednego z najbardziej utalentowanych gitarzystów jazzowych młodego pokolenia.
Bilety w cenie 20 pln.
Niechęć – „Niechęć” – 22 maja, godzina 19.00
Wystąpią:
Micha Kaczorek – perkusja,
Stefan Nowakowski – kontrabas,
Tomasz Wielechowski – fortepian,
Rafał Błaszczak – gitara,
Maciek Zwierzchowski – saksofony.
Niechęć zaprasza na długo wyczekiwany sequel ,,Śmierci w miękkim futerku”, zatytułowany po prostu ,,Niechęć”. Nadchodzący album stanowi niezwykle dojrzały (choć wciąż bezkompromisowy) krok w rozwoju stylistyki zespołu. O ile w pierwszych minutach dobiegają nas jeszcze echa poprzedniej płyty, tak chwilę później wprowadzona zostaje zupełnie nowa opowieść. Mroczna choć nastrojowa, agresywna acz pełna elegancji. Jazgotliwy odjazd zapięty w kaftan najwyższej klasy produkcji studyjnej. Jazzowa improwizacja i syntezatorowe brzmienia swobodnie przeplatają się tu wpływami rocka progresywnego oraz muzyki filmowej. Materiał zarejestrowano ,,na setkę” w gdańskim Custom34 Studio z producentem Sebastianem Witkowskim.
Bilety w cenie 20 pln.
Woobie Doobie – 29 maja, godzina 19.00
Wystąpią:
Wojtek Olszak -  instrumenty klawiszowe,
Mariusz “Fazi” Mielczarek – saksofon,
Michał Grymuza – gitara,
Wojtek Pilichowski – gitara basowa,
Michał Dąbrówka – perkusja.
Bezdyskusyjnie najlepsza polska grupa grająca fusion. Wybitni muzycy, porywające granie!!!
Bilety w cenie 50 pln.
Grzegorz Rdzak – „Grzegorz Rdzak solo i z orkiestrą smyczkową” – 5 czerwca, godzina 19.00
Wystąpią:
Grzegorz Rdzak – fortepian,
specjalnie powołana do tego projektu kameralna orkiestra smyczkowa pracująca pod kierownictwem artystycznym  - Agnieszki Guzek Szymańskiej.
Grzegorz Rdzak jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu.  Przez 12 lat uczył się  w klasie fortepianu prof. Heleny Furmanowicz-Kurzyńskiej. Obecnie studiuje w klasie fortepianu u pana profesora Grzegorza Kurzyńskiego, na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.
Laureat wielu ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów pianistycznych. uczestnik Mistrzowskich Kursów Pianistycznych w Dusznikach Zdroju oraz legendarnych Warsztatów Jazzowych w Puławach oraz Chodzieży. Pianista Big-Bandu prowadzonego przez Adama Lepkę, z którym dwukrotnie koncertował w Paryżu.  Współpracuje z Teatrem Muzycznym Capitol, Narodowym Forum Muzyki oraz festiwalem PPA.
W pierwszej części koncertu usłyszymy improwizowane kompozycje tego młodego szalenie utalentowanego pianisty, kompozytora, aranżera, W drugiej części coś specjalnego I część koncertu  d-moll na fortepian i orkiestrę smyczkową Jana Sebastiana Bacha. Cz. I Allegro + kadencja improwizowana autorstwa Grzegorza Rdzaka. Pianista wystąpi z 14 osobową kameralną orkiestrą utworzoną z najbardziej zdolnych wrocławskich muzyków klasycznych.
Bilety w cenie 20 pln.
Zapowiada się kolejny  atrakcyjny rok kontynuacji cyklu „Akustyczny Jazz”, co ważne kolejny rok koncertów promujących przede wszystkim młodą krajową scenę jazzową.
Bilety na wszystkie koncerty do nabycia w Klubie Vertigo – www.vertigojazz.pl, www.fb.com/vertigojazzclub oraz na www.biletin.pl.
Serdecznie zapraszamy!  
 
     
ARCHIWUM
    2015
  „Full Drive”
 
kolejny koncert z cyklu „Akustyczny Jazz”
 
        
          JAZZ KLUB & RESTAURANT VERTIGO i Piotr Guzek IMPRESARIAT zapraszają na kolejny koncert z cyklu „Akustyczny Jazz”. Tym razem wystąpi znakomita formacja „Full Drive”. Odbędzie się on w Klubie Vertigo 17 maja, o godzinie 19.00, Wrocław ul. Oławska 13.
„Full drive” to znakomite połączenie jazz’u, funky’u, swing’u i blues’a w wykonaniu czołówki polskich muzyków.  Nowe kompozycje, nowe pomysły – „stare”, sprawdzone sposoby na porwanie publiczności!
Od wielu lat na czele tej formacji stoi Henryk Miśkiewicz. Uhonorowany nagrodą Fryderyk 2013 w kategorii „Jazzowy Artysta Roku”,otrzymał również nominacje do tej nagrody za porywającą płytę FULL DRIVE 3. Od lat  zwycięzca plebiscytu Jazz Top magazynu Jazz Forum w kategoriach „saksofon altowy”, „klarnet”. Zdobywca dwóch Fryderyków („Lyrics” – płyta roku 2002 oraz muzyk roku 2004). Wszystkie jego płyty nominowane były do Fryderyków, on sam został nagrodzony za całokształt pracy muzycznej prestiżowymi nagrodami Mateusza (nagroda III Programu Polskiego Radia) oraz Oskarem Jazzowym (nagroda Stowarzyszenia Łódzkich Melomanów). Koncertował na wielu festiwalach w Europie. Grał z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi. Koncertował również z Joe Lovano, Orkiestrą Paula Kuhna. W ramach projektu Anny Marii Jopek współpracował z Patem Methenym, a do Full Drive 3 zaprosil znakomitego amerykańskiego trębacza Michaela Patchesa Stewarta.
We wrocławskim koncercie obok Henryka Miśkiewicza wystąpią:
Marek Napiórkowski – gitary,
Sławek Kurkiewicz – bas,
Michał Miśkiewicz – perkusja.
         Bilety w cenie 50 PLN do nabycie w Salonie Muzycznym „De’Molika”  W-w, ul. Kazimierza Wielkiego 65, na www.biletin.pl, a także na godzinę przed rozpoczęciem koncertu w jego miejscu.
 
 
Obecność obowiązkowa! Serdecznie zapraszamy!
 
      
Piotr Guzek IMPRESARIAT i JAZZ CLUB & RESTUARANT VERTIGO mają przyjemność zaprosić Państwa na tegoroczny cykl koncertów p.t. „Akustyczny Jazz”. Zapowiada się on szalenie atrakcyjnie. Odbędą się cztery koncerty/projekty, promujące nowe płyty młodych ale bardzo już uznanych krajowych wykonawców. Wszystkie zrealizowane zostaną w nowym wrocławskim klubie jazzowym  VERTIGO znajdującym się w podziemiach budynku – siedzibie firmy Save The Word Real Estates, w samym centrum naszego miasta, u zbiegu ulic Łaciarskiej i Oławskiej. Wejście do klubu od strony ul. Oławskiej 13.
        Pierwszym koncertem cyklu, a także koncertem inaugurującym działalność klubu VERTIGO będzie występ Moniki Borzym. Odbędzie się on w dniu 15 lutego bieżącego roku, o godzinie 19-tej.
Monika Borzym ma niespełna 24 lata ale nie jest już obiecującą, sprawną wokalistką jazzową, lecz artystką, która znalazła własny, oryginalny styl pomiędzy gatunkami, własne miejsce na muzycznej scenie. Wychwalana za swój debiut „Girl Talk”, kobiece hity, przemienione w szlachetne, jazzowe ballady (album pokrył się w Polsce platyną!), powróciła pod koniec ubiegłego roku z materiałem niemal całkowicie autorskim, z nowym zespołem i nowym pomysłem na muzykę. „Wymyślam sobie muzyków, o współpracy z którymi marzę i cieszę się jak mała dziewczynka kiedy okazuje się, że to możliwe” – zwierzała się wokalistka. A kogo sobie wymarzyła? Arcymistrza gitary jazzowej Johna Scofielda, brazylijskiego wirtuoza gitary akustycznej Romero Lubambo, wybitnego saksofonistę Chrisa Pottera i genialnego trębacza Randy’ego Breckera – wszyscy oni pojawili się na jej nowej płycie jako goście. Z kolei w zespole nagrywającym album znaleźli się m.in. gitarzysta Larry Campbell (współpracował z Bobem Dylanem i Paulem Simonem), perkusista Kenny Wollesen (grał z Johnem Zornem i Norah Jones) i basista Tony Scherr (współpracował m.in. z The Lounge Lizards).
Bardzo ważnym partnerem Moniki Borzym na „My Place” był pianista Mariusz Obijalski – autor dużej części materiału, współautor aranżacji. Ich wspólne kompozycje, oscylujące pomiędzy balladą jazzową, a ambitnym popem, to podstawa tej płyty, ale można też na niej usłyszeć covery z repertuaru Rihanny, Patricka Watsona i Kenny’ego Rankina. Producentem obu płyt Moniki Borzym jest Matt Pierson, jeden z najbardziej uznanych producentów płyt jazzowych.
Podczas  koncertu usłyszymy, po raz pierwszy we Wrocławiu, utwory z drugiego albumu artystki „My Pleace”. Wystąpią:
Monika Borzym – śpiew,
Micha Kowalski – fortepian,
Artur Gierczak – gitary,
Krzysztof Pacan – bas,
Paweł Dobrowolski – perkusja.
  


      Drugi koncert to występ zespołu „Jazzpospolita”, promujący swój najnowszy album „JAZZPO”1 marca, godzina 19.00.
 Jazzpospolita, obecna na scenie od 2009 roku, stała się jednym z ciekawszych zjawisk muzycznych. Zespół w ciągu pięciu lat wydał trzy płyty i zagrał około 150 koncertów w Europie i Polsce. Działając w niezmienionym czteroosobowym składzie – gitara, bas, klawisze, perkusja – wypracował własne, rozpoznawalne brzmienie i zdobył liczną grupę fanów.   Siłę Jazzpo – jak często o grupie mówią fani – stanowią oryginalne kompozycje, sytuujące zespół na styku jazzu, post-rocka i elektroniki. Połączenie jazzowych harmonii, rockowych brzmień i klubowej dynamiki powoduje, że Jazzpospolita zjednuje sobie zwolenników z bardzo różnych kręgów i z powodzeniem występuje nie tylko na klubowych koncertach, ale też na dużych festiwalach jazzowych i popowo-rockowych.
Prace nad „Jazzpo!” trwały półtora roku. Muzycy Jazzpospolitej po powrocie z trasy Impulse zamknęli się na rok w swojej pracowni i w skupieniu przygotowali muzykę, która nawiązuje do poprzednich nagrań, ale jednocześnie jest odbiciem najnowszych inspiracji i z pewnością zaskoczy słuchaczy. W ten sposób powstało 11 oryginalnych kompozycji, które zostały zarejestrowane w  „na setkę” (bez najmniejszej edycji w postprodukcji). Miejscem nagrania było cieszące się renomą studio Tokarnia, a nad całością czuwał Jan Smoczyński.
„Jazzpo!” jest albumem dopracowanym w najdrobniejszych szczegółach:  od cyzelowanych miesiącami kompozycji, niekończących się dywagacji nad użytymi brzmieniami, poprzez wybór instrumentów użytych podczas nagrania, aż po efektowną okładkę, na której ostateczny wygląd pracowało kilkanaście osób. Słuchacze otrzymają płytę która w pełni oddaje obecną formę i nietuzinkową tożsamość Jazzpospolitej.
Przed wrocławską publicznością zespół wystąpi w stałym swoim czteroosobowym składzie:.
Stefan Nowakowski – bas,
Wojtek Oleksiak – perkusja,
Michał Przerwa-Tetmajer – gitara,
Michał Załęski - klawisze.
Trzeci koncert - Myrczek & Tomaszewski „Love Revisited”, 22 marca, godzina 19.30.
Ten znakomity duet tworzą młodzi, ale uznani już na świecie muzycy jazzowi: laureat I miejsca oraz nagrody publiczności na zeszłorocznym Shure Montreux Jazz Voice Competition - Wojciech Myrczek, oraz koncertujący na scenach całego świata, z polskimi i międzynarodowymi gwiazdami szeroko pojętej muzyki jazzowej i rozrywkowej, pianista Paweł Tomaszewski.
To niesamowite, że dwóch muzyków nagrało tak kolorową i zróżnicowaną płytę, która brzmi jak orkiestra symfoniczna i big-band w jednym. W końcu to Myrczek & Tomaszewski” –  Michał Urbaniak.
Siła duetu Myrczek & Tomaszewski tkwi w przenikaniu się dwóch indywidualności, które emanują charyzmą, muzyczną pomysłowością i dbałością o każdy dźwiękowy szczegół. Prowadzą muzyczny dialog, nie stroniąc od niebanalnej piosenki, szalonej improwizacji, chwil zadumy – jednak zawsze z poczuciem humoru. Repertuar „Love Revisited” stanowią znane standardy jazzowe, jednak tych którzy myślą, że wszystko już na ich temat „zaśpiewano” czeka miła niespodzianka. „Znakomita gra na fortepianie i stylistyczna elastyczność Pawła sprawiają, że jest on doskonałym partnerem dla każdego muzyka. Dla mnie jednak najważniejsza jest jego umiejętność patrzenia daleko poza muzykę, czyniąc z niej element wyrafinowanej struktury znaczeń i nastrojów” – mówi Wojciech Myrczek. A Paweł Tomaszewski dodaje: „W muzyce wokalnej najważniejsze jest dla mnie głębokie i wielowymiarowe rozumienie utworu. Wojtek po mistrzowsku opanował tę najcenniejszą ze sztuk. Fenomenalne brzmienie, wybitna technika gry, rozległa wiedza, wyjątkowa inteligencja muzyczna, nieskończona kreatywność i humor wysokiej klasy”.
Myrczek & Tomaszewski to jeden z najciekawszych debiutów wokalnych ostatnich lat. To ten poszukiwany rodzaj muzyki, który sprawia, że w momencie gdy kończy się czas odtwarzania płyty naturalnie wciskamy ponownie przycisk „play”.
Podczas wrocławskiego koncertu usłyszymy utwory z tego znakomitego albumu, albumu wyróżnionego przez JazzPress: III miejscem w kategorii POLSKA JAZZOWA PŁYTA ROKU i III miejscem w kategorii POLSKI JAZZOWY WYKONAWCA ROKU. 
Duet Myrczek & Tomaszewski:
Wojciech Myrczek – śpiew,
Paweł Tomaszewski – fortepian.
               Czwarty i ostatni koncert – Michał Wróblewski Trio, promujący swój album p.t. „City Album”, 4 października, o godzinie 19.00.
Nakładem japońskiego wydawnictwa Gats Production Ltd ukaże się ''City Album'' fortepianowego tria dowodzonego przez Michała Wróblewskiego, pianistę bardzo starannie pielęgnującego i rozwijającego brzmienie swojego zespołu.
Urodzony w 1983 roku Michał Wróblewski gra i komponuje. Jest absolwentem wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na katowickiej Akademii Muzycznej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego. Zdobył wiele nagród, w 2012 roku został laureatem konkursu Transatlantyk – Instant Composition Contest i finalistą Nottingham International Jazz Piano Competition 2012. Występował na wielu festiwalach jazzowych, między innymi na: Festiwalu Jazz nad Odrą, Festiwalu Jazz Jantar, Pomorskiej Jesieni Jazzowej, Jazz Fest Berlin, Jazz na Guido, Nottingham International Jazz Piano Competition, Ars Cameralis Festival; to tylko część festiwali, na których miał okazję występować.
Od 2010 roku tworzy własne trio – Michał Wróblewski Trio, w jego skład wchodzą: Michał Jaros (kontrabas), Paweł Dobrowolski (perkusja) i oczywiśćie sam Wróblewski. Trio zdobyło I nagrodę na konkursie młodych zespołów jazzowych "Jazz Juniors" w Krakowie. Ma na koncie debiutancki album zatytułowany "I Remember", zauważony przez krytyków i fanów zarówno w Polsce, jak i Izraelu, USA oraz Japonii. Zdobył liczne świetne recenzje, trafił również na rynek japoński we wrześniu 2012 roku. W listopadzie 2013 roku muzycy z tria Wróblewskiego odbyli trasę koncertową z Terence'm Blanchardem – światowej sławy trębaczem i kompozytorem muzyki filmowej, uczniem Ellisa Marsalisa, autorem muzyki do ''Tramwaju zwanego pożądaniem'' i filmów Spike'a Lee.
Na nowej płycie zespół Michała Wróblewskiego podąża dalej w wyznaczonym przez siebie kierunku: zamiast formalnych eksperymentów usłyszymy raczej wpadające w ucho melodie; w miejscu nieokiełznanych solówek znajdziemy raczej popisy opanowane, starannie dobierające używane dźwięki; nieujarzmioną ekspresję zastępują oszczędne i tradycyjne, ale bardzo różnorodne kompozycje. Otwierające płytę ''Warsaw Blues'' mogłoby powstać równie dobrze w latach 20. w jednym z jazzowych klubów Harlemu. Kolejny utwór, ''Take Nine'' (mrugnięcie okiem w stronę klasycznego ''Take Five'' Dave'a Brubecka) oparty jest na rytmach typowych dla brazylijskiej muzyki rozrywkowej. Na miejskim albumie Wróblewskiego możemy znaleźć także chopinującą, liryczną, ale także agresywne ''Chopin Street'', albo rzewne ''Children in the Park''. Całość kończy ''Joyride'', utwór, a właściwie pogodna, bluesowa piosenka pozbawiona słów.
Przed wrocławską publicznością wystąpią:
Michał Wróblewski – fortepian,
Michał Jaros – kontrabas
Paweł Dobrowolski – perkusja.
        Koncerty w VERTIGO składać się będą z dwóch części. Pomiędzy nimi nastąpi około 30 minutowa przerwa, która zapewni publiczności odpowiednie warunki do skorzystania z klubowej gastronomi.
        Bilety na wszystkie koncerty w przystępnych cenach (na koncert M. Borzym – 40 PLN, na pozostałe w wysokości 30 PLN), zapewniające wygodne miejsca siedzące przy stolikach,  do nabycia na:
www.biletin.pl,
www.ticketpro.pl,
w Salonie Muzycznym „De’Molika”, W-w., ul. Kazimierza Wielkiego 65,
oraz na godzinę przed każdym koncertem w jego miejscu.
Serdecznie zapraszamy! 
     
    .... ARCHIWUM ....
    Piotr Guzek IMPRESARIAT i Organizator 5. Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży „DOBRE STRONY” zapraszają na KONCERT  GALOWY:

DOROTA MIŚKIEWICZ & KWADROFONIK
„Lutosławski. Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci”
Multimedialny koncert z piosenkami do wierszy Juliana Tuwima i muzyką Witolda Lutosławskiego


Wielki, polski kompozytor Witold Lutosławski, o czym nie wszyscy wiedzą, ma w swoim dorobku również utwory pisane dla najmłodszych - w tym także piosenki do znanych wszystkim dzieciom wierszy Juliana Tuwima. Obchody roku obydwu twórców zaowocowały spotkaniem jednej z najciekawszych polskich wokalistek jazzowych i niezwykłego kwartetu tworzonego przez dwoje pianistów i dwoje perkusistów, znanego z twórczych opracowań muzyki tradycyjnej, klasycznej oraz znakomitych interpretacji muzyki współczesnej.
 
Dorota Miśkiewicz i Kwadrofonik wzięli na warsztat Piosenki dla dzieci Lutosławskiego, pisane do tekstów Tuwima i proponują ich barwne, nowoczesne, ale realizowane w całości na akustycznych instrumentach opracowania.
 
W programie koncertu m.in.: „Spóźniony Słowik”, „Taniec”, „Idzie Grześ przez wieś”, „Rzeczka”, „Ptasie Plotki”, „O panu Tralalińskim”, „Warzywa”, „Trudny Rachunek”, „ Rok i bieda”, „Kotek”.
 
 WYKONAWCY :
Dorota Miśkiewicz – śpiew
Emilia Sitarz – fortepian
Bartłomiej Wąsik – fortepian
Magdalena Kordylasińska – instrumenty perkusyjne
Miłosz Pękala - instrumenty perkusyjne
Jagoda Chalcińska (VJ Jago) – wizualizacje
 
Elementem uatrakcyjniającym koncert są wizualizacje artystki Jago VJ.


 
29 maja 2014r, godzina 19.00, BF Impart, Wrocław ul. Mazowiecka 17. Bilety w cenach: 30/25/20 PLN, do nabycia: w kasie Impartu  - tel. 71-341-94-32, rezerwacje@impart.art.pl,- www.biletin.pl, - www.eventim.pl, oraz w punktach sprzedaży: Empik, Media Markt, Saturn Planet.
 
                                                                                             Serdecznie zapraszamy!
 
    MACIEJ OBARA QUARTET
1 czerwca, godzina 19.00,
ODA ”Firlej” Wrocław ul. Grabiszyńska 56.
 
 
Obara, jeden z najbardziej obiecujących i interesujących artystów młodego pokolenia jazzowego w Polsce, jest muzykiem, który nieustannie generuje wyzwania i muzyczne propozycje, zarówno dla siebie, jak i dla współpracujących z nim muzyków. Tym razem do projektu zaprosił Dominika Wanię, znanego ze współpracy z Tomasze Stańko, oraz polską sekcję rytmiczną: Maxa Muchę i Michała Miśkiewicza.
Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w Instytucie Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Już podczas studiów założył własny zespół Maciej Obara Trio, który szybko ugruntował swoją pozycję w środowisku artystycznym. Trio prowadzone przez Macieja Obarę odniosło wiele sukcesów, dzięki którym zajęło istotne miejsce w czołówce polskich zespołów jazzowych.
Swoją karierę rozpoczął nagraniem pierwszej płyty zatytułowanej "Message from Ohayo" wraz z Maciejem Garbowskim (bass) i Krzysztofem Gradziukiem (prekusja). W późniejszym okresie istotny wpływ na kształt twórczości Macieja Obary miała jego współpraca z Tomaszem Stańko. Wówczas to Obara wziął udział mi. in. w międzynarodowym projekcie trębacza "Tomasz Stanko Special Project" podczas Bielskiej Jesieni Jazzowej 2007, w składzie: Tomasz Stanko, Alexi Tuomarila, Jakub Bro, Anders Jormin, Sławomir Kurkiewicz, Joey Baron oraz w projekcie Tomasza Stańki New Balladyna Quartet.
W roku 2008 Maciej Obara nagrał drugą autorską płytę "I can do it", która została entuzjastycznie odebrana przez słuchaczy oraz krytyków. Oto komentarz do płyty napisany przez Tomasza Stańko:
"Już pierwsze dźwięki najnowszej płyty Macieja Obary wzruszyły mnie, wprowadziły w czar tej muzyki (...) Jego muzyka jest silna, dojrzała, głęboka, pełna czaru, piękna. Jest jego własna."
Najnowszym projektem Obary jest kwartet z udziałem wybitnego pianisty Dominika Wani. Obaj muzycy pierwszy raz spotkali się w składzie Tomasza Stańki i to u Jego boku zapoczątkowali swoją muzyczną przyjaźń. Nowy kwartet Obary to zupełnie inne spojrzenie na energię muzyczną, tym razem osadzona w kontekście harmonicznym, europejsko brzmiącej sekcji rytmicznej.
DOMINIK WANIA (piano) znany ze współpracy z czołówką polskiej sceny jazzowej, jest również stypendystą Młodej Polski dzięki czemu podjął naukę w New England Conservatory w Bostonie pod kierownictwem Danilo Pereza.
Ten okres znacząco zaważył na jego rozwoju i bardzo ukierunkował go na indywidualizm, który w połączeniu z klasycznym wykształceniem daje ogromny wachlarz improwizatorskich możliwości.
 
MAX MUCHA (bass) urodzony w Częstochowie, absolwent Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach obecnie mieszkający w Berlinie, gdzie ksztalcisipod okiem Grega Cohena w Jazz Institut Berlin. Aktywny na polskiej scenie jazzowej, współpracuje przede wszystkim z Dominikiem Wanią, Adamem Pierończykiem, Piotrem Damasiewiczem i Kubą Płużkiem. Miał również okazję grać z takimi nazwiskami sceny europejskiej czy amerykańskiej, jak Gary Thomas, Stephen Riley, Nelson Veras, David Doruzka. Występował na wielu europejskich festiwalach, m.in. Jazzfest Berlin, Moers Festival, Warsaw Summer Jazz Days.
MICHAŁ MIŚKIEWICZ, (drums) to polski perkusista jazzowy, od 1993 związany z zespołem Simple Acoustic Trio, znanego ze współpracy z Tomaszem Stańko.
Pochodzi z muzycznej rodziny Miśkiewiczów. Jego ojcem jest saksofonista Henryk Miśkiewicz.
Zdobywca Fryderyka 2005 w kategorii jazzowy album roku za Trio z Marcinem Wasilewskim I Sławomirem Kurkiewiczem.
 
Bilety w cenie 45 PLN (miejsca siedzące nienumerowane), do nabycia:
- www.biletin.pl ,
- www.eventim.pl ,
- Sklep Muzyczny „De’Molika” W-w, ul. Kazimierza Wielkiego 65,
- w ODA „Firlej”, w dniu koncert, na godzinę przed jego rozpoczęciem.
 
Serdecznie zapraszam!
 


  Marcin Wasilewski Trio

w ODA „Firlej”, Wrocław, ul. Grabiszyńska 56,
23 lutego, godzina 19.00.
 
Piotr Guzek IMPRESARIAT zaprasza na kolejny koncert z cyklu: „Akustyczny Jazz”. Jego bohaterem będzie Marcin Wasilewski Trio. Na koncercie we Wrocławiu zespół zaprezentuje w większości nowy materiał. Premierowe utwory autorstwa lidera oraz muzyków tria, a także kompozycje  Wayne Shortera, Herbie Hancocka oraz - co może być niespodzianką - utwory  Grażyny Bacewicz, J. S. Bacha, utwory z  ostatniego albumu ”Faithful”.  
Bilety w cenach: 55 PLN normalne i 35 PLN wejściówki (miejsca stojące, które będą sprzedawane przed samym koncertem), do nabycia:
www.eventim.pl,
www.biletin.pl,
w Sklepie Muzycznym „De’Molika”, W-w, ul. Kazimierza Wielkiego 65, w ODA „Firlej” w dniu koncertu, na godzinę przed jego rozpoczęciem.

Serdecznie zapraszam!  MARCIN WASILEWSKI TRIO Historia zespołu MARCIN WASILEWSKI TRIO (znanego dawniej jako Simple Acoustic Trio) sięga początku lat dziewięćdziesiątych. Jeszcze jako uczniowie liceum muzycznego w Koszalinie zadebiutowali w 1991 roku zajmując trzecie miejsce na konkursie zespołów jazzowych „Jazz Juniors” w Krakowie. W tym samym roku szesnastoletni pianista (lider zespołu) Marcin Wasilewski uzyskał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych Kalisz’ 91. Dwa lata później zespół zdobył pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Jazzowych „Chorus ‘93” w Sorgues we Francji. W 1996 roku Simple Acoustic Trio otrzymało pierwsza nagrodę na konkursie jazzowym w Getxo (Hiszpania), a  Marcin Wasilewski został wybrany najlepszym solistą festiwalu. W tym samym roku zespół został laureatem Leverkusen Jazz Festiwal, gdzie Marcin Wasilewski ponownie został uznany najlepszym solistą.
          Do tej pory Trio w składzie: Marcin Wasilewski (ur.1975 r.) – piano, Sławomir Kurkiewicz (ur.1975 r.) – kontrabas  i  Michał Miśkiewicz (ur.1977 r.) - perkusja , nagrało sidem  płyt, w tym trzy ostatnie dla prestiżowej wytwórni ECM:  "TRIO" (ECM 2005), "JANUARY" (ECM 2008). „FAITHFUL” (ECM 2011).
          Członkowie zespołu przez wiele lat współtworzyli słynny kwartet Tomasza Stańko, z którym nagrali kilka płyty i koncertowali na całym świecie.
          Współpracowali ponadto z Tomaszem Szukalskim, Piotrem Wojtasikiem, Michałem Urbaniakiem, Januszem Muniakiem   oraz Henrykiem Miśkiewiczem. Wielokrotnie zapraszani byli do udziału w międzynarodowych projektach występując u boku takich gwiazd światowego jazzu jak Dino Salucci, Palle Danielson, Jon Christensen,Arild Andersen, Bernt Rosengren, Arthur Blythe, Joe Lovano, John Surman, Bobo Stenson, Manu Katche oraz Jan Garbarek.
          Marcin Wasilewski Trio otrzymało statuetkę Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku za następujące płyty:
Fryderyk 2001 za album Henryka Miśkiewicza „Lyrics”
Fryderyk 2002 za album kwartetu Tomasza Stańko „Soul of Things”
Fryderyk 2005 za album Wasilewski Kurkiewicz Miśkiewicz pt.: „Trio”
Fryderyk 2009 za album Marcin Wasilewski Trio pt.:"January".
Marcin Wasilewski otrzymał ponadto Fryderyka w kategorii Najlepszy Muzyk Jazzowy Roku 2005,2009 i 2011.
          Wraz z Tomaszem Stańko zespól odbył trzykrotnie tournee po USA. Trasy koncertowe obejmowały koncerty m.in. w „Blues Alley” w Waszyngtonie, Merkin Hall oraz „Birdland” w Nowym Jorku, San Francisco Jazz Festiwal oraz Earshot Jazz Festiwal w Seattle. Tournee uwieńczone były ogromnym sukcesem, czego dowodzą sensacyjne recenzje, m.in. w LOS ANGELES TIMES i THE WASHINGTON POST oraz wysokie pozycje w ostatnich latach zajmowane przez kwartet w corocznej ankiecie prestiżowego pisma „Down Beat”.
          Marcin Wasilewski Trio coraz więcej koncertuje jako samodzielny skład zarówno w kraju, jak i za granicą (Anglia, USA, Niemcy, Hiszpania, Francja, Węgry, Australia, Austria, Szwajcaria, Szwecja ,Szkocja,Rosja, Ukraina, Norwegia, Holandia, Włochy) .  
 
          W marcu 2011  ukazała się nowa płyta zespołu pt."Faithful"  wydana przez wytwórnie ECM. Po wydaniu płyty nastąpił szereg koncertów. Najważniejsze z nich to m.in. występy na festiwalach jazzowych w Madrycie, Barcelonie, Berlinie i Londynie w prestiżowej sali Barbican Centre.
           Zespół otrzymał Mateusza Trójki 2011 za płytę Faithful w uznaniu "wysokiego kunsztu  wykonawczego i szacunku do tradycji".
     
 
PIOTR WOJTASIK QUARTET
Piotr Wojtasik - trąbka
Viktor Toth - saksofon altowy
Michał Barański - kontrabas
John Betsch – perkusja

16 marca 2013r., godz. 19.00
Sala Widowiskowa Centrum Kultury AGORA
ul. Serbska 5a
, 51-111 Wrocław,
tel.: (071) 325-14-83
       (071) 326-15-31
Bilety (miejsca siedzące nienumerowane): 25 PLN - normalne, 15 PLN - ulgowe (młodzież i studenci), do nabycia;
Sklep Muzyczny De'Molika (Wrocław ul. Kazimierza Wielkiego 65),
www.eventim.pl,
oraz w CK AGORA w dniu koncertu na godzinę przed jego rozpoczęciem.
 
OPIS PROJEKTU
Piotr Wojtasik -  urodzony w 1964r. polski trębacz jazzowy. Posiada w swym dorobku osiem autorskich albumów z udziałem gwiazd światowego jazzu (Billy Harper, David Liebman, Reggie Workman, Billy Hart i wielu innych), sideman ponad 50 albumów innych wykonawców. Wielokrotnie nagradzany w Polsce takimi nagrodami jak: "Fryderyk", "Trębacz jazzowy roku" („Jazz Forum”) itp. Koncertujący na wielu festiwalach w Europie, USA, Kanadzie. Okazjonalnie w Afryce i Azji. Obecnie prowadzi własny kwartet oraz  różne projekty specjalne.

Victor Toth - 35 letni saksofonista altowy z Budapesztu, absolutnie jeden z czołowych muzyków jazzowych na Węgrzech. Związany z wytwórnią płytowa BMG. Współpracujący z wieloma muzykami z Europy i Stanów Zjednoczonych. Na szczególną uwagę zasługuje jego trio z legendarnym Hamid Drake'em na perkusji.

Michał Barański - ogłoszony przez „Jazz Forum” w 2004 roku najlepszym muzykiem kontrabasistą. Aktywnie występujący w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. W ostatnich latach na stale współtworzył zespół Zbigniewa Namysłowskiego i kwintet Benny Maupine`a. Jest jednym z najczęściej zapraszanych sidemeanów w Polsce.

John Betsh - legendarny perkusista amerykański, od lat mieszkający w Paryżu. Jego dorobek artystyczny jest powszechnie znany. Z pewnością na szczególną uwagę zasługuje jego wieloletnia współpraca ze Steve Lacy’m, Mel Waldronem, czy Archie Shappem.

W obecnym składzie Piotr Wojtasik Quartet występuje od dwóch lat. Program zespołu opiera się w głównej mierze na kompozycjach lidera. Stylistycznie osadzony jest w estetyce neo-bopu z elementami free, a także muzyki etno. Zespół jest w trakcie nagrywania pierwszej płyty w tym składzie.
Koncert zagrany będzie całkowicie akustycznie.

 
  NIECHĘĆ

Michał Kaczorek - perkusja
Stefan Nowakowski - kontrabas
Tomasz Wielechowski - fortepian
Rafał Błaszczak - gitara
Maciek Zwierzchowski - saksofony
 
Niechęć to zupełnie nowy głos na polskiej scenie alternatywnej. Muzycy zespołu odwołują się do bogatej tradycji rodzimego jazzu, zarazem odważnie i bezkompromisowo poszerzając ją o rockową psychodeliczność i nastrojowość rodem z muzyki filmowej. 1 kwietnia 2012 r. nakładem Wytwórni Krajowej ukaże się ich debiutancki album ,,Śmierć w miękkim futerku”. Jego dodatkowym atutem jest najwyższej klasy produkcja, za którą odpowiada Sebastian Witkowski, znany ze współpracy z takimi artystami jak Tomasz Stańko czy Aga Zaryan.
 
 
„ORGAN SPOT”
 
Kajetan Galas  – organy       
Szymon Mika  - gitara                                             
Szymon Fortuna  - perkusja
 
Kajetan Galas - organista, pianista, absolwent II stopnia w Krakowskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej pod kierunkiem Wojciecha Groborza; student Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Piotra Wyleżoła oraz ArtEZ Enschede - jedynej szkoły w Europie kształcącej w kierunku organów Hammonda, jako członek i sideman w wielu grupach:
 
Szymon Mika - młody gitarzysta jazzowy, który mimo swojego wieku gra z niebywałą dojrzałością i błyskotliwą techniką. Laureat Grand Prix na konkursie Jazz nad Odrą 2012. Regularnie występuje w krakowskich klubach jazzowych.  Obecnie student Akademii Muzycznej w Katowicach.
 
Bartek Staromiejski - absolwent Instytutu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Stypendysta Staatliche Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie.Laureat międzynarodowych konkursów jazzowych.

  Marek Napiórkowski - KonKubiNap

Marek Napiórkowski, jeden z najbardziej cenionych polskich gitarzystów jazzowych, nagrał swoją trzecią płytę - "KonKubiNap" - podczas trasy koncertowej po Polsce. Towarzyszą mu Cezary Konrad na perkusji i Robert Kubiszyn na basie.
 
Wydany przez Universal Music Polska album został nagrany podczas ubiegłorocznych (jesień 2010) koncertów grupy w klubach jazzowych w kilku miastach Polski i udowadnia, że zespół Napiórkowskiego to muzycy z samej jazzowej czołówki.

  Henryk Miśkiewicz - Smooth Brasil

Najnowszy projekt Henryka Miśkiewicza - urokliwe klimaty muzyki pochodzenia latynoamerykańskiego na jazzowo w połączeniu z symfoniką.
Na koncercie zabrzmią również najpiękniejsze kompozycje z płyty „Uniesienie”.

 

Miśkiewicz Majewski Quintet plays Komeda

Najpiękniejsze kompozycje legendarnego Krzysztofa Komedy w wykonaniu najwybitniejszych polskich jazzmanów.       
                                                                                >>>więcej

 
     
 

Tomasz Stańko Quartet

Program koncertu we Wrocławskiej Filharmonii, przygotowuję już od pewnego czasu. Jak zwykle będzie to kompilacja różnych moich utworów, starszych i nowszych, zdeterminowana nową sekcją rytmiczną, wiosną i wieloma innymi elementami, co pozwoli mi niejako skomponować muzykę specjalnie, wyłącznie  na ten  koncert. Mam świetny skład, nową sekcje rytmiczną z którą jeszcze nie grałem, także sam z niecierpliwieniem czekam, jaki będzie efekt końcowy tego wydarzenia.

Tomasz Stańko
                                                                              
>>>więcej

 
     
 

Marcin Wasilewski Trio

W pierwszych dniach  marca ukaże się nowy album formacji Marcin Wasilewski Trio nagrany dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ECM. Płyta zatytułowana „Faithful” została nagrana w sierpniu ubiegłego roku w Lugano pod czujnym okiem Manfreda Eichera jako producenta. Oprócz utworów autorstwa lidera, na krążku znalazły się kompozycje Hermeto Pascoala, Hanssa Eislera oraz Paula Bleya. Tytułową „Faithful” trio zaczerpnęło z albumu Ornette Colemana „The Empty Foxhole” z 1966.

                                                                              >>>więcej
 
 

Anna Maria Jopek - Sobremesa Tour

Po wielkim sukcesie serii koncertów Lisbon Stories jesienią 2009 roku, Anna Maria Jopek i Marcin Kydryński postanowili pójść dalej. Artyści zafascynowani kulturą luzofońską, światem języka portugalskiego, muzyczną tradycją ich dawnych kolonii spotkali się w studio w Sintrze z grupą przyjaciół i sięgnęli po swoje ukochane piosenki. Efekty ich współpracy usłyszymy na płycie "Sobremesa", której premiera zaplanowana jest  na 14 października. Koncertową wersję nowego projektu będziemy mogli usłyszeć już od 4 listopada w największych miastach Polski. Zachęcamy Państwa do wyruszenia z nami w podróż od fado, poprzez brazylijską bossa novę, taneczne rytmy Cabo Verde, fiestę z Rio, świetlistą muzykę angolańską aż po piosenki napisane specjalnie na ten projekt przez znakomitego Beto Betuka, Annę Marię Jopek i Marcina Kydryńskiego.

                                                                           >>>więcej
 
 

Motion Trio

Polskie trio akordeonowe założone przez Janusza Wojtarowicza, twórcę idei „tria akordeonowego”, które niczym kwartet smyczkowy stje się klasycznym składem wykonawczym.
Janusz Wojtarowicz jest autorem większości kompozycji wykonywanych przez Motion Trio.
 
Janusz Wjtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn to światowej klasy akordeoniści wykorzystujący w swej twórczości wszelkie zalety i mozliwości brzmieniowe akordeonu,  laureaci wielu prestiżowych nagród m.in.: Grand Prix 4. Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego, Deutsche Shallplatten Kritik.
Zdobyli uznanie krytyków i publiczności koncertując w 34 krajach świata, na wszystkich kontynentach.

                                                                         >>>więcej